Začátkem roku 2025 se nabídka mobilních průvodců zajímavými místy Česka v aplikaci TourStories rozrostla o průvodce Starou poutní cestou v Jizerskohorských bučinách. Průvodce připravili i namluvili místní lidé a vznikl díky finanční podpoře Libereckého kraje.
Produkci s odbornou firmou zajistila MAS Frýdlantsko. V Jizerských horách je to premiéra. Proč je zajímavá?
- Po staré cestě za novými zážitky
Po staletí putovali lidé po Staré poutní cestě za hejnickou Mater formosa – zázračnou sličnou Madonou. Dnes je to především oblíbená turistická cesta: ze zastávky vlaku v Oldřichově v Hájích nebo parkoviště v Oldřichovském sedle vede modře značená turistická značka do Hejnic. Jde se lesem, kolem skal a několika pomníčků. Co nového by tady návštěvníci mohli čekat? Nový mobilní průvodce přibližuje vlastní cestu i Jizerskohorské bučiny způsobem, který zaujme i ty, kdo o místní přírodě a historii něco vědí. Nečekejte výčet zajímavostí, památek nebo událostí. Buďte připraveni zastavit se, poslouchat, rozhlédnout se a zamyslet se nad krajinou i osudy lidí, kteří tu žili a procházeli před námi.
- Nový způsob zpracování průvodce
Průvodce vznikl v ojedinělé spolupráci místních lidí. Texty a podklady připravili absolventi kurzu Základy interpretačního psaní, který se konal v roce 2024 v Hejnicích. I hlasy, kterými průvodce mluví, patří zdejším rodákům.
Díky přístupu založenému na interpretaci se nikdo nemusí bát, že bude zahlcen informacemi, které vzápětí zapomene. Každé zastavení na cestě se věnuje dílku skládanky, která umožní prožít cestu neobvyklým způsobem: setkat se s přírodou i památkami na obyvatele zdejšího kraje, poutníky i na ty, kdo sem přišli nakrátko. Historie příhraničního kraje je slavná i těžká, ale cílem průvodce není poučovat ani soudit: chce jen ukázat a dává prostor vlastním prožitkům návštěvníků.
- Jizerskohorské bučiny – první lokalita v ČR zapsaná do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO
V roce 2021 byly Jizerskohorské bučiny zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. Jsou součástí zapsané přírodní památky Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy, složené z 94 lokalit v 18 evropských zemích. V České republice je to první přírodní lokalita, jejíž hodnota umožnila zápis na tento prestižní seznam.
Aktéři z některých lokalit spolupracují v mezinárodním projektu Healthy Forest Regions, podpořeném v programu Interreg Střední Evropa. Místním partnerem je MAS Frýdlantsko. Mezi aktivity projektu patří interpretace a její využití v nabídce šetrného cestovního ruchu: školení průvodců a autorů bylo v roce 2024 jedním z výstupů tohoto projektu.
V Libereckém kraji jsou Jizerskohorské bučiny jednou ze dvou zapsaných památek UNESCO. Starší zápis patří tradiční výrobě skleněných perliček a vánočních ozdob a jeho nositelem je krkonošská firma Rautis. Propagaci těchto jedinečných památek podporuje Liberecký kraj, jehož dotace v roce 2024 umožnila i vznik mobilního průvodce.
- Oldřichov v Hájích a Hejnice – dvě atraktivní místa na cestě
Stará poutní cesta spojuje dva světy: české vnitrozemí a Frýdlantsko, kraj “před tunelem” a “za tunelem”. Oldřichov v Hájích byla důležitá zastávka poutníků, kteří museli měli před sebou horské sedlo a z bezpečí obydleného kraje vstupovali do hlubokého lesa. Dnes je v Oldřichově Dům přírody – informační a návštěvnické centrum Jizerských hor. Za návštěvu stojí zdejší infocentrum, zookoutek domácích zvířat i výstava věnovaná přírodě Jizerských hor. A řada akcí pro veřejnost, které Dům přírody během roku pořádá.
Hejnice jsou tradičně navštěvované díky chrámu Navštívení Panny Marie a zázračné Madoně, klášteru, kde poutníci našli zázemí a odpočinek, i slavným mariánským poutím. Dodnes jsou oblíbeným cílem vycházek a výletů.
Pro výletníky a turisty je výhodná hromadná doprava vlakem: pravidelné spojení umožňuje naplánovat výlet po Staré poutní cestě jako příjemnou vycházku v každé roční době.
- Kde a jak se k mobilnímu průvodci dostaneme?
Mobilní průvodce je součástí aplikace TourStories, kterou je možné bezplatně stáhnout do chytrého telefonu. Starou poutní cestu je pak možné vyhledat v mapě, nebo se zobrazí, když uživatelé povolí aplikaci přístup ke své poloze. Samotného průvodce pak doporučujeme stáhnout, protože v Jizerskohorských bučinách nemusí být všude k dispozici signál mobilních operátorů.
Mobilní průvodce nabízí své služby kdykoli. Od jara do podzimu a většinou o víkendech mohou návštěvníci využít nabídku vycházek se skutečnými – živými průvodci. Program vycházek na rok 2025 připravuje Dům přírody Jizerských hor.
Další informace
Jitka Doubnerová, MAS Frýdlantsko
(tel. 702 062 657, e-mail jitka.doubnerova@masif.cz)
Webové stránky Jizerskohorských Bučin.
Webové stránky projektu HealthyForestRegions (HFR).